Fiba Grubu'nda Son Gelişmeler


Fiba Grubu’na ait ve 10 milyar Euro aktif büyüklüğüyle dokuz Avrupa ve iki Asya ülkesinde üç milyondan fazla müşteriye hizmet etmekte olan Credit Europe Bank (Hollanda), Millennium Bank Türkiye hisselerinin %95’ini satın alarak Banco Comercial Portugues (“BCP”) ile bir hisse alım-satım sözleşmesi imzalamıştır. Toplam tutarı 61,8 milyon Euro olarak belirlenmiş ve sözleşme, düzenleyici kurumlardan onayların alınmasıyla birlikte 27 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bankanın resmi unvanı 12 Mayıs 2011 tarihinde “Fibabanka A.Ş.” olarak değiştirilmiştir. Nisan 2011 itibariyle aktif büyüklüğü 1,5 milyar TL olan Fibabanka A.Ş., 13’ü İstanbul’da olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’daki toplam 20 şubesiyle müşterilerine kurumsal, ticari ve bireysel bankacılık alanlarında hizmet sunmaktadır.


Fiba Grubu, 15 Haziran 2010 tarihinde Fiba Sigorta’daki hisselerinin %93,36’sını satmak üzere Japon NKSJ Holdings Inc. şirketinin bir bağlı kuruluşu olan Sompo Japon Insurance Inc. ile bir hisse alım-satım sözleşmesi imzalamıştır. Fiba Sigorta’nın toplam değeri 499,6 milyon TL (350 milyon ABD doları) olarak belirlenmiş ve satış 2 Kasım 2010 tarihinde gerçekleşmiştir.


Kasım 2010 itibariyle Türkiye, Rusya ve Ukrayna’daki Marks&Spencer, Gap ve Banana Republic mağazalarının toplam sayısı 100’e ulaşmıştır.


Fina Enerji, İzmir’in Bergama ilçesinde 30 MW, Hatay’ın Samandağ ilçesinde 57,5 MW kurulu güce sahip faaliyetteki santrallerine ek olarak, Balıkesir’in Manyas ilçesinde 12,5 MW kapasitesindeki rüzgar enerji santralinin ve İzmir-Bergama’da yer alan santralin kurulu gücünün 5 MW kapasite artırımı için inşaat çalışmalarına başlanmıştır; her iki projenin de 2012 yılı içerisinde faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Buna ek olarak, iki tanesi kapasite artırımı, altı tanesi yeni proje olmak üzere toplam 208 MW kapasitedeki rüzgar enerji santralinin inşaatı 2012-2014 yılları arasında kademeli olarak tamamlanacaktır.


Özyeğin Üniversitesi, iki yeni mühendislik lisans programı (Bilgisayar ve Makine Mühendisliği), mühendislik alanında yeni bir master programı (Elektrik-Elektronik) ve iki yeni doktora programı (İşletme ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği) açmıştır. Üniversite ayrıca Eylül ayında Istanbul Çekmeköy'de, yeni enerji tasarruflu ve çevreci kampüsün inşaatına başlamıştır. Ekim 2010 itibariyle Üniversitede okuyan toplam öğrenci sayısı 1.000’i geçmiştir.


Çin’in Shenyang şehrinde, 325.000 m2 büyüklüğünde inşaat alanına sahip Star Mall Shenyang Plaza projesi, 128.000 m2 toplam kiralanabilir alanıyla, önde gelen uluslararası ve yerel perakendecileri ile eşsiz bir alışveriş merkezi deneyimi sunmaktadır. Shenyang Plaza’nın bir parçası olan A sınıfı ofis binası önemli şirketlere ev sahipliği yapacaktır. Ağustos 2012’de açılacak olan Star Mall Shenyang Plaza, en üst kalitede sunduğu hizmetler ve sağladığı ortam ile Shenyang’lı tüketiciler için yeni bir Yaşam Merkezi olacaktır.


Girişim Varlık Yönetimi, 2012 senesinin ilk yarısında yapılan toplam 494 milyon ABD doları (896 milyon TL) tutartındaki satışın 326 milyon dolarlık (591 milyon TL’lik) (~%66) kısmını satın alarak, varlık yönetimi sektöründeki liderlik konumunu devam ettirmektedir.

Aralarında Türkiye İş Bankası, Garanti, Akbank ve Yapı Kredi’nin de bulunduğu 13 farklı bankadan toplam 2.1 milyar ABD doları (3.8 milyar TL) değerinde portföy satın alarak, 2012 Haziran sonu itibariyle sektör lideri konumunu korumaktadır.


1987 yılında Hüsnü M. Özyeğin tarafından kurulan Fiba Grubu, bugün ulusal ve uluslararası piyasaların saygın ve bilinirliği yüksek bir katılımcısıdır. >>


12 ülkede 74 şirkette
43 ulustan 12 bini aşkın çalışan
18 milyar $ toplam aktif
3 milyar $
toplam özkaynak
Rusya Türkiye Malta Romanya Almanya İsviçre İrlanda Hollanda Belçika